1 Yumurta Protein Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

1 Yumurta Protein Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

1 Yumurta Protein, Yumurta sağlığımız açısından protein, mineraller ve vitamin gibi tüm besinleri fazlasıyla içerir. Yumurtanın beyaz olan kısmı Protein açısından oldukça zengindir sarısı da aynıdır ama beyaz olan katman daha ağır basar. Normal bir boyuttaki yumurtanın kalorisi 15 kalori civarındadır. Yağ oranı oldukça düşük olan ve faydalı olan yumurta beyazı sarı kısmı korumak ile görevlidir. Yumurta kalori ölçümü boyutuna göre değişir. Yumurtanın beyaz kısmı ne kadar çok faydalı ise sarı kısmı da o kadar yağ ve kolesterol içerir. Ama beyaz katmandaki tüm vitaminler dediğimiz gibi sarı yerde de bulunur. Yumurtanın sarı kısmı yaklaşık 60 kaloridir. Yani toplamda 75-80 kalori civarında olur.

Bir Yumurtanın Besin Değeri
  • 1 yumurta 50 gram.6.3 gram protein içerir.
  • 1 yumurta 50 gram. 5.3 yağ içerir
  • 1 yumurta 50 gram. 0.56 gram karbonhidrat içerir.
Yumurtanın besin değerlerinin yüksek olması nedeni ile günde en az bir kere yenmesi gerekir diyet Uzman doktorları bile her sabah hiçbir şey yenmese bile bir adet haşlanmış yumurta yenmesini önerir. Her faydalı besinde kalori olduğu gibi yumurta da bulunur fakat öyle fazlaca kilo aldırmaz. Ancak kilo almaktan koşan kişilerin beyaz kısmını tüketmesi önerilir çünkü sarı kısmı daha fazla yağ içerir.

Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İçerisinde sayısızca vitamin barındıran yumurta insan sağlığı açısından çok önemlidir. Kemiklerin gelişmesini sağlar. Gözlerde problem var ise canlanmasına ve iyileşmesine yardımcı olur. Anne sütünden sonra vücudun en çok ihtiyacı olan şey yumurta ve içindeki vitaminlerdir. Diğer besinlerle kıyaslanamayacak şekilde yüksek protein değerleri vardır. Solunum ve sindirim sistemini düzenler. Enfeksiyonlara karşı korur. Hamilelik döneminde de yenmesi çok önemlidir. Bebek doğduktan belli bir ay sonra yumurta sarısı çok olmamak şartı ile verilmelidir dediğimiz gibi kemik gelişiminde etkili olacaktır. Yumurta faydalı olduğu gibi az da olsa zararları da vardır. İçin de bulunan kolesterol az miktarda da olsa kolesterol hastaları haftada 2-3 kez tüketmelidir. Fazla tüketilmesi ciltte yaralara ve kalp rahatsızlıklarına yol açabilir. Bunlar haricin de ciddi şekilde kanıtlanmış sorun çıkardığı görülmemiştir. Normal sağlıkta olan kişilerin günde en fazla iki kez tüketmesi uygundur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Protein Çeşitleri Nelerdir?

Protein Çeşitleri Nelerdir?

Protein Kaynakları Nelerdir?

Protein Kaynakları Nelerdir?

Protein Özellikleri Nelerdir?

Protein Özellikleri Nelerdir?

Bıldırcın Yumurtası Protein Değeri

Bıldırcın Yumurtası Protein Değeri

Protein Tozu Zararları Nelerdir?

Protein Tozu Zararları Nelerdir?

Güncel

Protein Sindirimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Protein Sindirimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Protein Türleri ve Özellikleri

Protein Türleri ve Özellikleri