İdrarda Protein Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

İdrarda Protein Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda protein yüksekliği, aslında birçok insanın yaşadığı fakat çoğunun farkında olmadığı bir durumdur. Bu sorun genellikle başka hastalıklar nedeniyle yapılan idrar testlerinde tesadüfen ortaya çıkar. Bazı bireylerde bu durum ilerleyerek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. İdrar testlerinde yüksek protein tespit edildiğinde, durumun aciliyeti olmadığından paniğe kapılmak yerine, gerekli müdahaleleri ve tedavi yöntemlerini denemek daha mantıklıdır. İdrarda protein yüksekliği hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yaygın olarak görülebilir. Genellikle bu durum, bir hastalığın habercisi olarak ortaya çıkar. Normalde idrarda az miktarda protein bulunabilir, ancak bu oranı aşan miktarlar bir sağlık sorununun belirtisi olabilir.

Nedenleri

  • İdrarda protein yüksekliği görülen kişilerde ilk olarak böbrek sorunlarından şüphe edilir. Böbrekler, vücuda alınan maddeleri süzerek protein ve diğer maddelerin vücuda kazandırılmasını sağlar. Bu süzme işlemi düzgün yapılmadığında, idrara protein karışabilir.
  • Stres, iç organların işlevlerini yerine getirememesine neden olabilir ve bu durumda idrarda protein yüksekliği görülebilir. Aşırı stresten uzak durmak bu sorunun tedavisinde önemli bir rol oynar.
  • Soğuk ortamlarda sürekli bulunmak da iç organların işlevlerini yerine getirememesine neden olabilir ve bu durum idrarda protein yüksekliğine yol açar.
  • Böbrek iltihapları veya sindirim sisteminde bulunan enfeksiyonlar da idrarda protein yüksekliğine neden olabilir.

Diğer Nedenler

Böbrek yetmezliği, diyabet, gebelik, kan kanseri, kalp hastalıkları, kullanılan ilaçların yan etkileri ve karaciğer rahatsızlıkları da idrarda protein yüksekliğine neden olabilir.

İdrarda Yüksek Protein Çıkması Durumunda Yapılan Tedavi

İdrarda yüksek protein problemi, dışarıdan gözlemle anlaşılamaz. Bu nedenle, öncelikle idrar testleri yapılmalıdır. İlk testin ardından yaklaşık bir hafta sonra ikinci bir idrar tahlili yapılır. İkinci testte de yüksek protein tespit edilirse, altında yatan ciddi bir hastalıktan şüphelenilir ve farklı testler yapılarak bu hastalıklar tespit edilir. Tespit edilen hastalığa göre tedavi yöntemleri belirlenir. Ayrıca, doktor bilgisi dahilinde bitkisel tedavilere de başvurulabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fazla Proteinin Zararları?

Fazla Proteinin Zararları?

Haber Bülteni

Güncel

Protein Türleri ve Özellikleri

Protein Türleri ve Özellikleri

Güncel

Protein C Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Protein C Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Protein Özellikleri Nelerdir?

Protein Özellikleri Nelerdir?

Protein Tozunun Zararları Nelerdir?

Protein Tozunun Zararları Nelerdir?

Protein Tozu Kullanımı

Protein Tozu Kullanımı