Protein Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi
25 Haziran 2024

Protein Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Protein Eksikliği

Protein eksikliği, vücuttaki protein seviyesinin düşmesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Protein yetersizliği nedeniyle vücut, kas dokusunda bulunan depolardan kullanmaya başlar. Bu durum kas kayıplarına, saç dökülmelerine ve çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir. Protein eksikliğinin en sık görüldüğü yerler, genellikle açlık ve kıtlık çeken ülkelerdir. Ancak, sıkı diyetler de bu duruma neden olabilir.

Vücudun düzgün çalışabilmesi için gerekli besinler alınmadığında, vücut sinyaller vererek bir şeylerin yanlış gittiğini bildirir. Protein eksikliğinin ilk belirtisi genellikle yetersiz protein alımıdır. Protein eksikliği ile ilgili belirtilere dikkat edilmeli ve bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız bir doktora başvurulmalıdır. Çok çeşitli protein kaynakları olmasına rağmen, bireyin yetersiz protein alması protein eksikliği semptomlarına yol açabilir. Önemli kısıtlayıcı diyetler, besinler hakkındaki bilgi eksikliği ve hatta fakirlik, protein eksikliğine katkıda bulunabilir. Protein eksikliği safra taşları, artrit hastalığı, kas bozulması ve hatta kalp problemlerine sebep olabilir.

En Sık Görülen Protein Eksikliği Semptomları

 • Ödem: Protein, vücudun su dengesini korumak için gereklidir. Ödem, deri altı dokusunda sıvı birikmesidir ve en sık bacaklar, ayaklar ve ayak bileklerini etkiler. Ancak vücudun herhangi bir yerinde de meydana gelebilir.
 • Ciddi kilo kaybı
 • Kırılgan veya seyrekleşen saçlar: Saç dökülmesi ve incelmesi veya saç kırılması protein eksikliğine bağlı olabilir.
 • Ayak ve tırnak etrafında derin şerit oluşumları: Parmak ve ayak tırnaklarındaki çıkıntılar veya paralel beyaz çizgiler protein eksikliğinin belirtisidir.
 • Soluk ten: Pigment kaybı yaşayan ve güneşte çabuk yanan cilt; demir ve protein yoksunluğundan kaynaklanır.
 • Cilt döküntüleri: Cildin kuruması ve pullanmasıyla ciltte döküntüler oluşur.
 • Genel bir güçsüzlük
 • Yavaş iyileşen veya iyileşmeyen inatçı yaralar: Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır ve yaraların iyileşmesinde önemli rol oynarlar. Vücudunuzun kendiliğinden iyileşebilmesi için dokularını onarması veya üretmesi gerekmektedir. Bu dokular tamir için amino asitleri kullanır. Protein eksikliği ek olarak yavaş bir iyileşme sürecine neden olur.
 • Uyku sorunu: Uyumakta zorluk serotonin yoksunluğundan kaynaklanır.
 • Sürekli baş ağrısı
 • Bayılma
 • Dekübitus ülseri ve deri ülserleri
 • Mide bulantısı
 • Anksiyete
Protein Eksikliğine Karşı Öneriler

Bu belirtilerden bazılarını yaşıyorsanız, kısa sürede doktorunuza başvurmanız önerilir. Protein eksikliğini tespit etmek için basit bir kan testi yeterlidir. Protein eksikliğinin tedavisi kolaydır, ancak öncelikle bir doktor tarafından teşhis edilmesi gereklidir. Çok fazla et yemeniz yeterli miktarda protein aldığınız anlamına gelmez. Kaliteli protein almaya özen gösterin. En sıkı protein kaynakları tavuk, tavşan, hindi etleri ve yumurtadır. Yağ, protein emilimini azaltır. Yağlı protein kaynaklarından ziyade bu saydıklarımızı tercih edin. Buharda ve fırında pişirmek en çok tavsiye edilen et pişirme yöntemleridir.

Protein Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Protein eksikliği tedavisinde düzenli beslenmeye özen gösterilir. Günlük alınan protein miktarı artırılır. Beslenmeye et, yumurta ve protein bakımından zengin baklagiller eklenir. Hasta, zaman içinde kendini toparlar, ancak ciddi eksikliği olanlar hastanede yatarak tedavi edilir. Proteinler, bireyin büyümesinde çok önemli bir yere sahiptir. Fazlası veya azlığı çok mühimdir. Dünya çapında en çok protein yetersizliğini 5 yaş altı çocuklar yaşamaktadır. Aminoasit eksikliği protein eksikliğine yol açabilir. Protein eksikliği, kwashiorkor sendromu olarak da bilinir. Bu sağlık sorunu, beslenme bozukluğu sonucu düşük kalori ve protein eksikliği ile meydana gelen aşırı zayıflık durumudur. Protein eksikliği gelişmeyi ve büyümeyi engeller. Çocuklarda görüldüğünde kısa boy ve zayıflık ilk dikkat çeken belirtiler arasındadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Tekmil

15 Temmuz 2024 Pazartesi

Vücudumda son zamanlarda ciddi kilo kaybı ve saç dökülmesi yaşıyorum, acaba bu durum protein eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir mi? Ayrıca, ayak ve tırnak etrafında derin şerit oluşumları fark ettim, bu belirtiler de protein eksikliğinin işaretleri midir?

Cevap yaz

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Protein Diyeti Listesi

Protein Diyeti Listesi

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Peynir Protein Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Peynir Protein Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Soya Protein Tozu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Soya Protein Tozu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Protein Sindirimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Protein Sindirimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Protein Tozu Kilo Aldırırmı

Protein Tozu Kilo Aldırırmı

Protein Çeşitleri Nelerdir?

Protein Çeşitleri Nelerdir?