Fazla Proteinin Zararları?
15 Mayıs 2024

Fazla Proteinin Zararları?

Fazla Proteinin Zararları: Proteinler, vücudumuzda bulunan hücrelerin ve de bütün biyolojik olayların yapı taşlarıdır. Hücre içerisinde gerçekleşen olaylar yüz binlerce farklı proteinin kendilerine verilmiş olan vazifeleri yerine getirmeleri ile gerçekleşmektedir. Vücudumuzda yaşamsal fonksiyonların ve gelişimin gerçekleşebilmesi için hemen hemen her organda protein üretimi gerçekleşmektedir. Aminoasitlerin bir araya gelerek birbirleri ile bağlanması sonucunda, protein oluşmaktadır. Dokuların onarılması, kasların güçlenmesi, gelişmesi, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi ve vücutta hormonların salınımı gibi birçok önemli görevde yer alırlar. Proteinler 3 gruba ayrılmıştır. Bunlar;
  • Basit proteinler,
  • Bileşik proteinler,
  • Türev proteinlerdir.
Protein, kas gelişimi için en önemli besinlerden bir tanesidir. Proteini, tehlikeli bir madde değildir, fakat fazla protein insan sağlığı açısındanzararlı olabilmektedir. Hastalıkların teşhisi için yapılan kan testleri ve tahlillerde kandaki protein değerleri incelenmekte ve kandaki protein değerleri, yapılan albümin ve globülin testleri sayesinde anlaşılmaktadır. Kanda bulunan proteinler daha çok karaciğer tarafından oluşturulur. Karaciğer hastalıklarında kandaki protein değerlerinde artma ya da azalma gibi birtakım problemler oluşabilmektedir. Bunun nedeni kan plazmalarında yer alan proteinlerin, karaciğer tarafından sentezlenmesi ile ilgilidir.

Fazla Proteinin Zararları Nelerdir?
  • Kilo almak: Aşırı derecede protein tüketimi vücutta yağ olarak depolanmakta böylece kişi de kilo yapmaktadır.
  • Bağırsaklarda tahriş: Fazla protein tüketimi özellik ile bağırsaklarda kabızlık, ishal ve gaz ile ilgili durumlar oluşturabilir.
  • Vücutta su kaybı: Alınan 100 gram protein için 2 litre su içme gerekmektedir.
  • Karaciğer enzimlerinde artış
  • Beslenme eksikliği: Sadece protein alan kişiler de diğer besin gruplarını göz ardı ederek yüksek protein diyetine neden olurlar. Diyet yaparken dengeli ve besleyici olduğundan emin olarak yapmak gerekmektedir.
  • Kalp hastalığı riski: Sağlıklı yapılan yüksek protein diyetleri kalp ile alakalı değildir. Ancak sağlıksız yağ ve protein ile beslenenlerin, kalp hastalığı riski artmaktadır.
  • Böbrek problemleri: Yüksek protein ve düşük karbonhidrat içerikli diyetler uzun süreli yapılması durumunda böbreklere zarar verebilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Protein Türleri ve Özellikleri

Protein Türleri ve Özellikleri