C Reaktif Protein Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

C Reaktif Protein Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

C Reaktif Protein, kısaca CRP testi olarak tanımlanır. Test kanda C reaktif protein seviyesinin ölçülmesini sağlar. Bu vücutta iltihabi bir sorunun var olup olmadığı gösteren önemli bir belirteçtir. Vücutta iltihabın varlığını tespit etmesine rağmen, nerede iltihap olduğu bu testle belirlenemez. Testin faydası sonradan doktorların ek tahliller yaptırıp, vücutta iltihaplanan bölgenin daha kolay tespit edilmesidir. Buna uygun şekilde hastaya erken teşhis konulabilir, tedavi uygulanabilir. Yine uygulanan tedavinin başarısı yapılacak C reaktif protein testi sayesinde belirlenebilir.

C Reaktif Protein nereden salgılanır?

Bu protein karaciğer tarafından yapılmaktadır. Vücutta iltihaba yol açan etkenden birkaç saat sonra karaciğer tarafından kana salınmakta ve değerleri yükselmektedir.

C Reaktif Protein testi

Genellikle koldan alınan kan örneği ile test yapılmaktadır. Bunun yanı sıra hassasiyeti daha fazla olan yüksek duyarlı CRP testi de yapılabilir. Bu testle C reaktif protein değerlerindeki hafif yükselişler bile rahatlıkla tespit edilebilir.

C Reaktif Protein testi neden yapılır?

Damar iç çeperlerindeki hücrelerde meydana gelen iltihaplanmalarda ortaya damar hasarı çıkabilir. Bu damar hasarının bulunduğu bölgeye göre kalp krizi ya da inme gibi ciddi sorunlar meydana gelebilir. C reaktif protein değerlerindeki yükseliş erken aşamada tespit edilebilirse, kalp krizi, inme riskinin tespiti daha kolay olabilir. Bu nedenle hastalarda bu testin yapılması tercih edilir. Bunların dışında;
  • Ameliyat sonrasında hastada gelişebilecek enfeksiyonların tespiti için,
  • Bağırsaklarda olabilecek iltihabi hastalıklarda,
  • Bakteriyel ya da mantar enfeksiyonlarında ortaya çıkabilecek enfeksiyonun tespitinde,
  • Eklem iltihapları ve kemik enfeksiyonlarında,
  • Mevcut iltihabi hastalıkların tedavisi sırasında gözlem amacıyla bu test yapılabilir.
C reaktif protein testi sonucunda ulaşılan değerler bu testin yapıldığı laboratuvara, yapılan cihaza ve kullanılan yönteme göre farklılık gösterebilir. Normal değerler 1,0 mg / dl altında olmalıdır. Kalp riski açısından testin sonucu 1,0 mg / dl altında olursa riskin düşüklüğü, 1,0 ile 3,0 mg / dl arasında olursa orta dereceli riskin olduğu, 3,0 mg / dl üzerinde olursa kalp krizi açısından yüksek riskli kabul edilir.

C Reaktif Protein testinin sonuçlarını etkileyen faktörler nelerdir?

Testin yapılmasından hemen önce egzersiz yapılması, hastanın hamile olması, hastanın obezite derecesinde kilolu olması, rahim içi araçların kullanılması gibi etkenler kandaki C reaktif protein değerlerini etkileyebilir. Bu testin sonuçlarının mutlaka bir doktor tarafından yorumlanması gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Protein Kaynakları Nelerdir?

Protein Kaynakları Nelerdir?

Protein Tozu Kullanımı

Protein Tozu Kullanımı

İdrarda Protein Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Protein Belirtileri ve Tedavisi

Günlük Protein İhtiyacı Nedir?

Günlük Protein İhtiyacı Nedir?

İzole Protein Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İzole Protein Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Protein Tozunun Zararları Nelerdir?

Protein Tozunun Zararları Nelerdir?

Güncel

Besinlerin Protein Değerleri

Besinlerin Protein Değerleri